Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast

Zespół Artystyczny BOROWIACY

ZESPÓŁ„BOROWIACY” Z BOROWA

Zespół powstał w roku 1974, w odzewie na organizowaną w powiecie kraśnickim „Sztafetę XXX-lecia PRL”. Początkowo grupa funkcjonowała jako Amatorski Zespół Teatralny, a inicjatorkami jej założenia były ówczesne nauczycielki borowskiej Szkoły Podstawowej – Bogumiła Kwitek i Anna Stępień. Zespół stanowili chórzyści miejscowego kościoła parafialnego oraz członkowie dawnego teatru państwa Pierzchałów, czyli ludzie mający już pewne doświadczenie w występach scenicznych oraz śpiewaniu. Dzięki temu Zespół zaczął odnosić pierwsze sukcesy oraz otrzymywać zaproszenia na wszelakie wydarzenia, co mocno motywowało zespół do dalszego działania.

W miarę upływu czasu oraz pewnej rotacji członków zespołu, formacja wypracowała duży repertuar, zarówno muzyczny, okolicznościowy, jak i ten obrzędowy. Co jednak najważniejsze, wrażliwość i talenty członków zespołu pod czujnym okiem kierowniczek zaczęły przynosić sukcesy, chociażby 1 miejsce w Wojewódzkim Konkursie Folklorystycznym w Opatowie za widowisko „Kiszenie kapusty”.
Tragiczna śmierć Bogumiły Kwitek w roku 1984 brutalnie przerwała pracę zespołu. BOROWIACY od tego momentu spotykali się tylko okazjonalnie, w czasie świąt, uroczystości patriotycznych czy religijnych. W tym czasie zespół działał pod skrzydłami borowskiego KGW oraz Stowarzyszenia na Rzecz Ekorozwoju Wsi Borów. Czas swoistej żałoby trwał aż do roku 2007, kiedy to pieczę nad zespołem przejął Marek Mochol, muzyk i organista. Wspólna praca z nowym instruktorem sprawiła iż zespół znalazł zapał do działania oraz nowych członków. Wtedy także grupa stała się Zespołem BOROWIACY, który działa do dziś pod egidą Centrum Kultury w Annopolu.
Dzięki zaangażowaniu nowego podmiotu prowadzącego, w 2013 roku zespół nagrał i wydał dwupłytowy album „Pieśnią sławię Cię, ziemio rodzinna”. Album zawiera pieśni religijne, patriotyczne oraz ludowe. Zespół mocno angażuje się w życie lokalnej społeczności, biorąc udział w uroczystościach religijnych, patriotycznych czy tradycyjnych. Posiada bardzo zróżnicowany repertuar – od pieśni religijnych czy kolęd po melodie tradycyjne i ludowe. Co warte podkreślenia, członkowie grupy tworzyli własne melodie i teksty, które zespół wykonuje do dziś. Ich autorkami są: Janina Szymula oraz nieżyjąca już Maria Wilkosz. Janina Szymula jest osobą obdarzoną niezwykle mocnym głosem i słuchem muzycznym. Zna bardzo dużo dawnych utworów, pisze także własne, m. in. „Polka Borowska”, „Śpiewaki z Borowa„ oraz „Jak zym jechała”. Ostatni utwór jest jej osobistym podsumowaniem występu na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Jury uznało wtedy Panią Janinę za śpiewaczkę operową i domagało się jej dyskwalifikacji z konkursu. Maria Wilkosz posiadała wyjątkową wrażliwość na wydarzenia które dotknęły Borowską Ziemię. Swoje przemyślenia spisała w wierszach: „Mogiła”, „Cicha Wioska” oraz tekstach pieśni wykonywanych przez Zespół, chociażby pieśń dożynkowa „Matko Najświętsza do Twych stóp”. Twórczość Zespołu została spisana w książce pochodzącego z Borowa Józefa Podolskiego „Folklor Borowa i okolic”. Opisano tam pieśni, piosenki oraz widowiska obrzędowe razem z ich scenariuszami.

Obecnie zespół liczy kilkanaście osób. Instruktorem jest Mirosław Ciupak, organista borowskiej parafii. Pandemia dość mocno pokrzyżowała plany zespołu, ponadto czas działa na jego niekorzyść. Borowiacy zapraszają do swoich szeregów ludzi którzy kochają śpiew i muzykę, pragnących poznać nowych ludzi i po prostu czerpać przyjemność z występów przed publicznością.

Opracowanie: Dominika Nawrocka

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny: